Как се променят страховете на децата

Те зависят не само от възрастта, а и от света, който ги заобикаля в различните периоди от живота им

03 Юли 2024 г.
Как се променят страховете на децата

В различните възрасти децата имат различни страхове.

Снимка: Shutterstock

Страхът е защитен механизъм, който ни позволява да се предпазим от ситуации, които биха могли да нарушат постигнатата хармония. Затова и се променя в зависимост от непредвидените обстоятелства, в които попадаме, зависи от емоционалното ни състояние и начина, по който възприемаме реалността. Така е при възрастните. При децата всичко това е много по-изострено и преувеличено. Затова и страховете им са някак нереални. Един възрастен няма да се плаши от чудовището, което се крие под леглото, когато заспива, защото знае, че такова чудовище няма. Докато децата вярват във всеки образ, който ражда фантазията им, провокирана от заобикалящата ги среда.

За децата е полезно да се сблъскат с някои плашещи същества.

Снимка: Shutterstock

Полезно ли е да предпазваме малчуганите от тези страхове

Специалистите твърдят, че не трябва да правим това или поне не изцяло. Страховете могат да бъдат смекчени, но не трябва да бъдат сведени до минимум. Когато четем вечер приказки на децата преди заспиване и се стремим да прескачаме страниците, в които участват чудовища, с идеята да не ги изплашим и да не им насадим негативни образи, които да сънуват, ние всъщност не им помагаме. А причината е, че малчуганите отдавна знаят, че чудовища съществуват. Приказките не ги запознават със страшилищата. Но пък могат да им помогнат като ги успокоят, защото почти във всички приказки чудовищата в крайна сметка биват победени от добрите герои. Затова не бива да пропускате страници, когато четете и не бива да се стремите да предпазвате децата от страшилищата и страховете, а да ги успокоите и им покажете пътя, по който те могат да бъдат победени.

Най-честите страхове на децата според възрастта

От 0 до 2 години

Колкото и странно да изглежда, бебетата също се страхуват. Техните страхове обаче са мимолетни и леко абстрактни, обусловени най-вече от възприемането им на реалността. Те се страхуват от открити пространства (голямото легло ги кара да се чувстват изгубени), от разстоянието, което ги дели с мама (а то се определя от това дали я виждат), от силните звуци, от изобилието на много цветове. Всичко това ги превъзбужда и е нормално да изпитат страх.

От 2 до 4 години

В тази възраст децата започват да осъзнават света, който е най-близо до тях. Те вече са се научили да се възприемат като индивидуалности, а не част от своята майка. И знаят как да се справят с някои лесни ситуации, които им причиняват дискомфорт. В този период обаче те започват да задават въпроси, подтиквани от любопитството. И обикновено страховете са свързани с липсата на отговори, с невъзможността им да се изправят пред непознатото. Между 2 и 4 години децата най-често се страхуват от тъмнината, да спят сами, от твърде силните и неочаквани шумове (обяснение за страха от бури и гръмотевици), от сенките.

От 4 до 8 години

Това е периодът, в който децата тръгват на детска градина, а след това и на училище. Затова и страховете им са пряко свързани със средата и новите условия, в които са поставени. Те са вече достатъчно опитни и не се плашат от определени ситуации, които са част от тяхната рутина (например да спят сами). Но някои от предишните страхове си остават (тъмнина, непознати насекоми или животни, чудовища). Към тях обаче се добавят и нови, свързани със социалната сфера. И те са: лекари и медицински прегледи, отритване от приятелите и изолация.

В тази възраст детето се плаши от емоциите.

Снимка: Shutterstock

От 8 до 10 години

Тъй като социалният живот на детето става все по-интензивен, то развива страхове, свързани с различни емоции: приемане от хората наоколо, неуспех, разочарование. Към обичайните страхове (тъмното) се присъединяват и други, които имат по-психологически аспект и които, ако не бъдат преборени, могат да нанесат травма на детето, която да остане до зряла възраст. Такива са страховете от провал (в училище, в спорта, в отношенията със съучениците), да не бъде на ниво (такова, каквото другите очакват от него или по причина на непредвидени ситуации), от лоши оценки, от лоши (реални) хора (появява се предпазливо отношение към непознатите). Заражда се и страхът от загубата на близки (родители, братя и сестри, баби и дядовци). Страхът от смъртта все по-често си прокрадва път в ежедневието на детето.

От 11 до 16 години

В тази така трудна възраст, децата се променят драстично. Те стават много по-фокусирани върху своя свят, дистанцират се от семейния и училищния живот. Затова и страховете им са свързани главно с последиците, които един неуспех в училище може да причини на бъдещето им. Страхуват се и от неприемането им от другите, от постоянните и невинаги желани промени в тялото, от преценката на приятелите, от изолацията.

Деси Тодорова по материали от Bambinopoli

Да поговорим

Страховете помагат на децата да растат

Заедно

Как да се справиш със страховете си

Още от Да поговорим

Търпеливи родители помагат на децата.Снимка: Shutterstock

3 житейски урока, които научаваме от отношенията между родителите

Майка и бебе. Снимка: Shutterstock

Бебето стана на 6 месеца

Всяко дете притежава различен тип интелигентност.
Снимка: Shutterstock

 

Познавате ли деветте вида интелигентност

Млади родители, уморени от бебето си. Снимка: Shutterstock

 

8 нереалистични очаквания на мъжа

Те са цветни и необикновени.
Снимка: Shutterstock

 

Да си малко луд, е много близо до това да си невероятен

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Търпеливи родители помагат на децата.Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

3 житейски урока, които научаваме от отношенията между родителите

Детето винаги попива поведението, което е видяло с очите си

Майка и бебе. Снимка: Shutterstock

Здраве

Бебето стана на 6 месеца

С какви умения радва родителите, баба и дядо

Илон Мъск и Граймс. Снимка: Getty

Заедно

Граймс разкри истинските причини за раздялата с Мъск

Майката на трите деца на милиардер твърди, че под непрекъснат натиск

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

 

 

Млади родители, уморени от бебето си. Снимка: Shutterstock

 

Здраве на семейството

8 нереалистични очаквания на мъжа

След като бебето дойде на бял свят

Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Как да си направите медена къщичка за празника

Предлагаме ви стъпка по стъпка лесен вариант, в който може да включите дори и по-малките деца